Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
20.06.2014 17:27 - Руенски манастир
Автор: viktoria6666 Категория: Туризъм   
Прочетен: 2750 Коментари: 0 Гласове:
19

Последна промяна: 21.06.2014 06:27

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
За манастир над с. Скрино, Кюстендилско - Руенският манастир "Св. Иван Рилски"

Манастирът е разположен в красива местност в близост до град Бобошево (на 30 км. отКюстендил в посока Благоевград),  над село Скрино - родното място на Свети Иван Рилски или Йоан Рилски Чудотворец (876-946) - най-известният български светец покровител на българския народ, патрон и основател на Рилския манастир - най-големия ставропигиален манастир в България.


image

Наричат го “Мъжка Общежителна Света Обител “Свети Йоан Рилски”, с. Скрино. Руенският манастир се счита за  един от първите български манастири, основан скоро след покръстването на българския народ през 9 век при царуването на Княз Борис – Михаил, но исторически сведения за това не са запазени. Манастирът е носил името на „Св. Димитрий Солунски” и в него великият български светец Св. Иван Рилски  е прави първите си стъпки в монашеството и полага началото на отшелническия си живот в пещера запазена и до днес недалеч от манастира.  
image 
     В продължение на пет века манастирът е бил средище на църковно-религиозен живот. В началото на 15 век, при нападенията на турските нашественици, той е разрушен. Възстановен е 80 години по-късно - през 1483 г. със същото име над днешнияград Бобошево. Манастирът просъществува до 1935 г. През последните години е бил филиал на Рилския манастир. От този манастир до наши дни е запазен само храмът. Идеята за възстановяване на обителта в ново време идва през 1994 г. от страна на сестрите отРесиловската девическа света обител "Покров Богородичен". Основният камък за построяването на новия храм е положен през 1995 г. от Драговитийски епископ Йоан. През 1998 г. Траянополски епископ Иларион прави непълно освещаване на храма. Манастирският комплекс е осветен през 2001 г. от Знеполски епископ Николай

image

Монашеското братство издава религиозна литература и излъчва първото църковно радио у нас "Сион". Следвайки примера на отшелничеството, посетители не се допускат в понеделник, сряда и петък. В неделя и в празничните дни посетителите могат да чуят монашеския хор по време на литургия. Църквата чества денят на светеца на 19 октомври.

 Руенският манастир е мъжки. Монасите сами си произвеждат сладко, мед и страхотен локум, с който черпят посетителите. Рисуват икони и пишат книги. Има дни, в които манастирът не приема посетители. Има и изисквания за облеклото. 

  Около църквичката има градинка, пейки за отмора и вековни дървета, а вътре е най-хубавият иконостас, който съм виждала. Истинско произведение на изкуството. Нещо, което не може да се опише, а трябва да се види. 

   От манастира тръгва  пътеката за пещерата, където Иван Рилски е започнал монашеския си живот. От самата пещера е останала малка част, но когато влезеш вътре те обзема накакво странно чувство... 

image

  От манастира тръгва и пътеката за “Кръста”. Местност, от където се разкрива прекрасна панорамна гледка към РилаВерилаКоньовската планина и Влахина, а също и към околните села. Мястото е просто задължително за посещение. 

  От манастира тръгва и трета пътека, която води до Светата  Вода. Хората казват, че помага при очни заболявания за това, когато ходя там, обезателно си измивам лицето.

   Близо до самата чешма има и по-мънички изворчета, където хората оставят парички и кончета от дрехите си за здраве, за късмет и за да се върнат отново...

Контакти:
Мъжка Общежителна Света Обител “Свети Йоан Рилски”
С. Скрино, община Бобошево, област Кюстендил, пощ. код 2663
тел:048946771, e-mail: skrino@ruenmanastir.com

 Вижте и три клипа за манастира.

 









Гласувай:
19



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: viktoria6666
Категория: Туризъм
Прочетен: 393881
Постинги: 73
Коментари: 30
Гласове: 93
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930