Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
30.01.2013 11:04 - Честит празник Трифон Зарезан!
Автор: viktoria6666 Категория: Забавление   
Прочетен: 4677 Коментари: 0 Гласове:
7

Последна промяна: 31.01.2013 07:28


На 1 февруари по нов стил или на 14 февр. по стар стил празнуваме Трифоновден , наричан още Трифон Зарезан. Трифон Зарезан — Уикипедия
Този празник е в чест на християнският свещеник Трифон, който е бил екзекутиран в Никея през 250г. Според легендата, в деня на наказанието, всички лозови масиви в страната били нападнати от насекоми и земеделските производители призовали Трифон да ги защити.
По традиция на този ден подрязват лозите, за да се получи голяма реколта през есента, така че светецът Трифон в България  се нарича Зарезан (Подрязан). Сега Деня на Св. Трифон празнуват не само лозарите, но градинарите, фермерите и собственици на механите, кръчми и ресторанти.
Някои казват, че това е празник и на виното.
image

На този ден българските домакини се събуждат при изгрев слънце. Те приготвят, запържвайки на сачак (плитък меден тиган), пиле пълнено с ориз, а виното се налива в специален дървен съд - бъклица за домашно вино. Слагат всичко заедно с домашно приготвен хляб в нова торбичка отива на лозята, където се събират всички останали мъже от селото. От този момент започва празнуването.

image

След Трифон Зарезан идва пролетта и лозарите няма да имат възможността така да си починат и да се съберат във весела компания. Поради това, в българските села се празнува в продължение на три дни, купонясва се много шумно и весело. На лозето мъжете се прекръстват, вземат косерите и от три главини всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича "зарязване". След това всички се събират и избират "царя на лозята". Едва тогава започва общо угощение. "Царят" е окичен с венец от лозови пръчки, който носи на главата си, а друг венец слага през раменете си. Той сяда на колесар. Лозарите теглят колесаря и под звуците на гайди, гъдулки и тъпан се отправят към селото или града. Там спират пред всяка къща. Домакинята на дома изнася вино в бял котел, дава най-напред на царя да пие, след което черпи и хората от свитата му. Останалото вино в котела се плисва върху царя и се изрича благословията: "Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете!". Царят отговаря на благословията с "Амин". След като стигне до своя дом, царят се преоблича с нови дрехи и, окичен с венците на главата и през раменете си, той сяда на дълга трапеза да посрещне хора от цялото село. Затова за цар на този празник се избира заможен човек. Следващите два дни, наречени във фолклора "трифунци", се почитат за предпазване от вълци. Тогава жените не режат с ножици, за да не се разтваря устата на вълка, не плетат, не предат и не шият. Приготвят обреден хляб и след като раздадат от него на съседите, слагат залъци от хляба и в кърмата на животните.
image

От много  време този ден се води и като Ден на лозаря.
image
Вижте и един хубав клип за този празник, а за тези, които празнуват и на 14 февр. започнете с виното на Трифон Зарезан и свършете с любовта на Св. Валентин, който ден е и  Ден на влюбените.






Гласувай:
7



Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: viktoria6666
Категория: Туризъм
Прочетен: 392962
Постинги: 73
Коментари: 30
Гласове: 93
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031